Baltic Waves

BALTIC_WAVES_POSTER_FINAL-02BALTIC WAVES
plenerowe pokazy filmów z krajów nadbałtyckich

czwartki, godz. 21:30
6.07-31.08.2017

Przystań przy Concordii Design

 

BALTIC WAVES to cykl plenerowych pokazów filmowych odbywających się w Przystani przy Concordii Design. Przegląd filmów nawiązuje do historycznej lokalizacji Kina Bałtyk zamkniętego w 2002 roku po 73 latach działalności, wciąż żywo obecnego we wspomnieniach Poznaniaków.

Przez całe lato zapraszamy na 9 seansów – kocyki i leżaki mile widziane!

 

Program cyklu obejmie panoramę filmów prezentujących kinematografie krajów położonych w basenie Morza Bałtyckiego. Akrobatyka lotnicza, hipisowska komuna, nocne życie Berlina – mnogość tematów i form filmowych udowodni, że twórcy filmowi po obu stronach Bałtyku mają sporo do powiedzenia i łączy ich świeże spojrzenie na otaczający świat. W programie znajdziemy zarówno pełnometrażowe produkcje, jak i zestawy filmów krótkometrażowych przygotowane we współpracy z kuratorami najważniejszych festiwali filmowych w tej części Europy.

 

Wstęp wolny na wszystkie projekcje.
`Projekt został zrealizowany ze środków finansowych Miasta Poznania pozyskanych w Konkursie „Centrum Warte Poznania”.

 

6.07 LITWA: Lato Sangaile, reż. Alanté Kavaïté, 2016, 88 min

Skryta, siedemnastoletnia Sangaile fascynuje się akrobatyką lotniczą. Niestety, z powodu lęku wysokości boi się wsiąść do samolotu. Podczas letniego pokazu aeronautycznego poznaje rówieśniczkę – przebojową Auste z którą bardzo szybko nawiązuje bliskie relacje. Nowa znajomość pozwala na przezwyciężenie własnych ograniczeń. Pełna niedopowiedzeń i subtelności opowieść o dojrzewaniu, pierwszych młodzieńczych uczuciach i pokonywaniu własnych słabości.

 

13.07 ŁOTWA: filmy krótkometrażowe (Riga International Film festival 2ANNAS), 80 min

Obserwacja codziennego życia, spojrzenie z różnych perspektyw, potraktowanie tematu w przewrotny sposób, zarówno w filmie fabularnym, jak i kinie dokumentalnym, w wydaniu łotewskim zawsze wzbudza żywe zainteresowanie wśród widowni. Premierowy zestaw prosto z Rygi!

 

20.07 POLSKA: Kebab i Horoskop, reż. Grzegorz Jaroszuk, 2014

Komedia absurdu. Film opowiada historię pracowników bankrutującego sklepu z dywanami. Pewnego dnia na zaproszenie Szefa w sklepie pojawia się dwóch „specjalistów od marketingu” o zagadkowych przydomkach Kebab i Horoskop. Gotowi na wszystko fałszywi specjaliści od marketingu przekonają się, że życie potrafi być równie skomplikowane, jak wzór na perskim dywanie.

 

27.07 FINLANDIA: filmy krótkometrażowe

Zestaw filmów krótkometrażowych różnorodnych pod względem formalnym i tematycznym, wyróżniających się swoją surowością i bezpośredniością. Nie zabraknie obrazów natury oraz charakterystycznej dla Finów autoironii.

 

3.08 NIEMCY Viktoria, reż. Sebastian Schipper, 2015

Dzięki zastosowaniu niezwykle interesującego zabiegu formalnego – nakręceniu filmu w jednym ujęciu – historia młodej dziewczyny Victorii zawężona do jednego wieczoru wciąga widza w wir wydarzeń. Nocne życie Berlina, czterech nowo poznanych kompanów i chęć dotrzymywania im kroku pozwala zabserwować jak ich nocna eskapada po mieście przybiera nieoczekiwany zwrot.

 

10.08 ROSJA: filmy krótkometrażowe (Message2Man International Film Festival, Sankt Petersburg)

Zestaw filmów przygotowanych we współpracy z jednym z najważniejszych rosyjskich festiwali krótkiego kina. Message2Man stawia sobie za cel prezentację obrazów o humanistycznym przesłaniu przekazanym za pośrednictwem unikalnego języka filmowego.

 

17.08 SZWECJA: Refleksy, reż. Sara Broos, 2016

Intymna historia relacji matki i córki, ukazująca losy niekonwencjonalnej artystycznej rodziny. Z okazji 60. urodzin matki reżyserka organizuje ich wspólny wyjazd do spa w nadziei, że wreszcie zbliżą się do siebie. Film w subtelny sposób pokazuje losy dwóch bliskich kobiet, psychoterapię dokonaną z pomocą kamery, wykorzystując przy tym bogactwo domowych archiwaliów.

 

24.08 DANIA: Komuna, reż. Thomas Vinterberg, 2016

Anna (Trine Dyrholm) ma dość mieszczańskiego stylu życia. Namawia męża na eksperyment: zerwanie z nudnym, ustatkowanym życiem i konserwatyzmem epoki. Wspólnie postanawiają stworzyć hipisowską komunę w wielkiej willi, która nieoczekiwanie przypadła im w spadku.

 

31.08. ESTONIA: filmy krótkometrażowe (Sleepwalkers International Short Film Festival, Tallinn)

Obrazy opisywane jako absurdalne, dziwne czy surrealistycznie scala specyficzne estońskie poczucie humoru i charakterystyczny stosunek do otaczającego świata. Program przygotowany we współpracy z Sleepwalkers International Short Film Festival.

 

Organizator:
Fundacja Ad Arte / Short Waves Festival
www.adarte.pl / www.facebook.com/fundacjaadarte
www.shortwaves.pl / www.facebook.com/festiwalshortwaves

 

Parter:
Concordia Design
www.concordiadesign.pl / www.facebook.com/concordiadesign

 

Finansowanie:
Miasto Poznań