Hotel Europa

HOTELEUROPA_WWW v3

Hotel Europa to najnowsza inicjatywa działającej w Poznaniu Fundacji Edukacji Kulturalnej Ad Arte. Projekt zadebiutował w grudniu ubiegłego roku wydarzeniem Hotel Europa Preview, w ramach którego odbyły się pokazy filmowe o tematyce społecznej, aby następnie zaistnieć jako seria działań edukacyjnych i artystycznych towarzyszących 12. edycji Short Waves Festival. Jednak z uwagi na pandemię wirusa COVID-19, organizatorzy podjęli decyzję o przesunięciu zaplanowanych na marzec działań. Podczas gdy sam festiwal odbędzie się w dniach 18-23 sierpnia, Hotel Europa powróci w nowej, odświeżonej i rozciągniętej w czasie formule, jako osobny, całoroczny projekt działający pod skrzydłami Fundacji. Hotel Europa to komfortowa i bezpieczna przestrzeń wymiany poglądów dotyczących przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Europy. W jego programie znajdą się projekcje filmowe, prezentacje, spotkania, koncerty oraz działania performatywne. – wyjaśnia Prezes Zarządu Fundacji Ad Arte Szymon Stemplewski, pomysłodawca i współkurator projektu.

 

Geneza powstania Hotelu Europa

Pomysł na projekt powstał podczas podróży po Północnej Macedonii, kiedy to Szymon Stemplewski odkrył opuszczony Hotel Europa i postanowił uczynić go punktem wyjścia do nowej opowieści o wyzwaniach związanych z tworzeniem i dzieleniem się europejską tożsamością. Głównym celem projektu będzie zdefiniowanie pytań i poszukiwań odpowiedzi, które mogłyby pomóc nam w świadomym tworzeniu przyszłości w obliczu narastającego niezrównoważonego rozwoju, kryzysu klimatycznego czy zagrożeń związanych z niekontrolowanym wykorzystywaniem technologii. Chcemy zastanowić się, na ile mogą nam to ułatwić wartości europejskie, a na ile lokalne. 

 

Harmonogram działań 2020: 11-12.07, 21-23.08, 20-25.10 

LIPIEC // 11-12.07 // Warsztat

Jak przygotować się wewnętrznie na cokolwiek, co może nastąpić: dekolonizując przyszłość(i) – pęknięcia i połączenia.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty osoby zainteresowane zmianą społeczną, świadomym odbiorem i tworzeniem kultury oraz przełamywaniem schematów myślowych, a także wszystkich marzących o  lepszej rzeczywistości społecznej.
Wierzymy, że istnieją inne możliwości wspólnego istnienia w świecie. Takie, które trudno sobie wyobrazić, gdy jesteśmy zanurzeni w mainstreamowych narracjach i nie zastanawiamy się nad zagrożeniami współczesnego świata. Być może globalne problemy nie wynikają z braku wiedzy czy odmiennych wartości, lecz ze sposobu, w jaki istniejemy w świecie.
Uczestnicy zastanowią się nad historycznymi źródłami nierówności i nad naszym w nich uczestnictwem. Pierwsza część spotkania to interaktywne i autorefleksyjne ćwiczenia, które ułatwią nam rozmowy na temat rzeczywistości, w której żyjemy i jej krytyczną analizę. W drugiej części warsztatu wykorzystujemy pracę z ciałem, aby podważyć nasze ukryte założenia dotyczące tego, czym jest świat i tego, kim jesteśmy, czego pragniemy i jak się czujemy. Spotkanie poprowadzą Agnieszka Bułacik – trenerka edukacji antydyskryminacyjnej i Margaret Amaka Ohia-Nowak – językoznawczyni, medioznawczyni i edukatorka międzykulturowa. Zapraszamy uczestników zainteresowanych zmianą społeczną, świadomym odbiorem i tworzeniem kultury oraz przełamywaniem schematów myślowych, a także wszystkich marzących o lepszej rzeczywistości społecznej.

Termin: 11.07.2020 / 10:00-14:00, 12.07.2020 / 11:00-15:00.
Miejsce: siedziba Fundacji Malta, ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.
Nabór trwa do 5 lipca, decyduje kolejność zgłoszeńwięcej informacji w formularzu zgłoszeniowym [LINK] i na wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/712680169572856/
Regulamin do pobrania [LINK].
Wstęp bezpłatny.

Warsztat jest oferowany przez new visions, kolektyw edukacyjny oferujący warsztaty, badania i doradztwo, pracujący z (przyszłymi) liderami i liderkami, przyczyniając się do zmiany istniejących narracji w bardziej różnorodne, inkluzywne i sprawiedliwe.

 

SIERPIEŃ // 21-23.08 // Wydarzenia towarzyszące 12. Short Waves Festival (18-23.08)

Seria multimedialnych wydarzeń odnoszących się do narracji Hotelu Europa oraz tegorocznego hasła festiwalowego: Fixing the future, przygotowana we współpracy z zaproszonymi artystami i animatorami kultury. Ponadto, Adnan Softić oraz Clemens Wilhelm zaprezentują filmy związane z bardzo aktualnymi zagadnieniami otwierania i zamykania granic oraz wpływu polityki na kształtowanie się kultury. Więcej informacji wkrótce!

 

PAŹDZIERNIK // 22-15.10 // Wydarzenia we współpracy z Inkubatorem Kultury Pireus

Kumulacja działań Hotelu Europa w roku 2020. Seria wydarzeń w Inkubatorze Kultury Pireus będzie dotyczyła komunikacji, działań wspólnototwórczych, współpracy w duchu fair play oraz konstruktywnych sposobów kształtowania przyszłości. 
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/636838397053216/
Więcej informacji wkrótce!

_ _ _

Efekty lipcowych, sierpniowych oraz październikowych wydarzeń będą prezentowane pod koniec roku w Berlinie w ramach projektu finansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, a na rok 2021 są planowane kolejne działania z aktywnym udziałem partnerów z Niemiec, Ukrainy oraz Belgii, podkreślające europejski charakter tego przedsięwzięcia.

Zachęcamy do odwiedzania oficjalnych mediów społecznościowych Hotelu Europa
Facebook | @HotelEuropaProjekt
Instagram | @hoteleuropa_adarte

#hoteleuropa #przestrzenwymiany #spaceofexchange #poznanwspiera

Kontakt dla mediów
Maria Trzeciak | Koordynatorka Hotelu Europa | marysia.adarte@gmail.com
Maria Wolna | Media i komunikacja Hotelu Europa | hotel.europa.kontakt@gmail.com

Organizatorzy
Fundacja Ad Arte / Zespół Hotelu Europa: Daria Banasiewicz, Agnieszka Grześkowiak, Maria Horowska, Kris Łukomski, Szymon Stemplewski, Marysia Trzeciak, Emil Tybura, Marysia Wolna

Współfinansowanie
Miasto Poznań, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, British Council.