Kino w działaniu

KINO_W_DZIALANIU_PLAKAT_A3-02

KINO W DZIAŁANIU:

seans z Polityką Społeczną UEP

 

Wykluczenie społeczne, procesy migracyjne, prekaryzacja rynku pracy, suburbanizacja – co tak naprawdę oznaczają te terminy z obszaru polityki społecznej? Jak twórcy filmowi odnoszą się do różnorodnych zjawisk zachodzących we współczesnym świecie? Czy film może uwrażliwiać nas na kwestie społeczne? Na te i inne pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź w ramach projektu KINO W DZIAŁANIU: seanse z Polityką Społeczną UEP.

 

 

 

KINO W DZIAŁANIU to inicjatywa, której celem jest  prezentacja najlepszych zaangażowanych społecznie filmów krótkometrażowych połączona z żywą dyskusją z udziałem zaproszonych gości. Dobrane tematycznie produkcje z całego świata będą pretekstem do rozmowy uczestników pokazu oraz ekspertów z danej dziedziny. Wydarzenia będą miały otwarty charakter – obowiązuje wstęp wolny na wszystkie projekcje.

 

KINO W DZIAŁANIU to nowy edukacyjny projekt Fundacji Ad Arte, organizatora Short Waves Festival oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

 

24.03.2017, godz. 18:00
Centrum Amarant, wstęp wolny
KINO W DZIAŁANIU 1# Migracje zarobkowe

 

Dlaczego ludzie wyjeżdżają do pracy za granicę? Co to w praktyce oznacza dla ich bliskich? Jakie są społeczne koszty migracji zarobkowych?

Obywatele państw członkowskich UE mogą korzystać ze swobody podróżowania, przemieszczania się i podejmowania zarobkowej w obrębie granic wewnętrznych UE. Zmiana miejsca zamieszkania w celach zarobkowych przez wiele osób traktowana jest jako szansa na dalszy rozwój zawodowy bądź możliwość zapewnienia sobie i najbliższym godnego życia. Według danych szacunkowych w 2014 roku  1,3 mln obywateli  państw należących do UE imigrowało do innego państwa członkowskiego. W praktyce ta liczba może być znacznie wyższa, gdyż procesy migracyjne trudno jest mierzyć. Podobnie trudno o jednoznaczną ocenę tego procesu z punktu widzenia osób migrujących, gdyż grupa ta jest bardzo zróżnicowana. Wiele osób odnosi sukces w nowym środowisku. Z drugiej strony, dobrze udokumentowane są przypadki trudnej sytuacji mieszkaniowej imigrantów, którzy osiedlają się w dzielnicach miast bez wystarczającej infrastruktury usług społecznych.

 

Program filmowy:

Departure, reż. Jack Rawlins, dokument UK 2014, 9 min
Film udziela głosu wykształconym imigrantom wykonujących pracę poniżej swoich kwalifikacji w Exeter w Wielkiej Brytanii.

The World We Live In, reż. Hanna Fisher, dokument, Niemcy 2016, 17 min
ŚWIAT, W KTÓRYM ŻYJEMY, to częściowo animowany dokument portretujący pracowników najemnych z Europy Środkowo-Wschodniej, których nierzadko dotyka wyzysk, bezrobocie i bezdomność.

Import, reż. Ena Sendijarevic, fabuła, Holandia, 2016, 16 min
Młoda bośniacka rodzina mieszka w niewielkiej wiosce w Holandii. Ich codzienne próby ułożenia sobie życia w nowym miejscu są często naznaczone absurdem i skłaniają do refleksji nad kondycją współczesnej Europy.

 

Łączny czas: 42 minuty

 

Po pokazie zapraszamy do dyskusji z udziałem prof. dr hab. Macieja Żukowskiego, Rektora UEP.

 

prof. dr hab. Maciej Żukowski
Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu; ekspert w zakresie systemów emerytalnych oraz migracji zarobkowych w UE; pracuje w Katedrze Pracy i Polityki Społecznej; jeden z tłumaczy na język polski książki N. Barra „Ekonomia polityki społecznej”, która ukazała się w 2016 roku; na kierunku polityka społeczna prowadzi zajęcia z Polityki społecznej w Unii Europejskiej

 

Organizator:
Fundacja Ad Arte / Short Waves Festival
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

 

Więcej informacji o kierunku Polityka Społeczna UEP:
http://bit.ly/2kDGe0o

 

HARMONOGRAM POKAZÓW:
24.03.2017, godz. 18:00
Centrum Amarant

 

26.04.2017, godz. 18:00
Kino Rialto

 

10.05.2017, godz.18:00
Kino Rialto

 

7.06.2017, godz. 18:00
Plenerowy finał projektu – więcej informacji wkrótce