Polish Wave 2017

PW_TYTUŁY_GIF


POLISH WAVE to multilokacyjna inicjatywa promująca polską twórczość filmową, zbudowana na bazie wieloletnich doświadczeń Fundacji Ad Arte, organizatora Short Waves Festival. Od Brazylii po Tajwan, od Dublina po Berlin – publiczność na całym świecie obejrzy staranną selekcję świeżych, zaskakujących polskich krótkich metraży, stanowiących o wyjątkowości „polskiej fali”, czyli nowych zjawisk na rodzimej scenie audiowizualnej.

 

Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Lista pokazów:
26.10, 20:00 Monachium
28.10, 15:00 Dublin, Filmbase
11.11, 15:00 Dublin, Outhouse
22.11, 19:00 Bruksela, Actor’s Studio
6.12, 20:00 Berlin, Klub Polskich Nieudaczników
2.12.2017, Fortaleza Centro Dragão do Mar de Arte e Cultura
11 i 12.12.2017 Recife, Cinema da Fundação/Museu
23.12.2017, Tajpej (Tajwan) Monga Lungshan Culture Creative

 

Na program filmowy składa się 6 filmów polskich młodych twórców. Rośnie nowe pokolenie reżysereki reżyserów, których filmy warto pokazać i docenić, bo ich tematyka jest różnorodna, a forma często oryginalna i nieszablonowa. Kino artystyczne przeplata się z gatunkowym, a obok ważnych tematów społecznych pojawia się miejsce na komizm i eksperyment. Filmy w zestawie dzieli wiele, ale bez  wątpienia łączą je trzy cechy: są krótkie, dobre i polskie.

 

Program:

Debiut (Debut)
Polska 2016. Reż. Katarzyna Kijek, Przemysław Adamski. Animacja. 7’
Nieudany scenariusz coraz bardziej zawłaszcza sobie autora, który nieoczekiwanie znajduje się w centrum kreowanych przez siebie wydarzeń. Autoironiczna próba zmierzenia się z tzw. syndromem pierwszego filmu, czyli nieodpartą checią zawarcia w swojej debiutanckiej pracy wszystkich ważnych treści.

 

Więzi (Close Ties)
Polska 2016. Reż. Zofia Kowalewska. Dokument. 19’
Barbara i Zdzisław są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Niedawno zdecydował się wrócić do żony. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa trudny.

 

Zaczyn (Leaven)
Polska 2016. Reż. Artur Hanaj. Animacja. 4’55”.
Chcąc, żeby ciasto dobrze wyrosło, trzeba wpierw mąkę z drożdżami i mlekiem rozczynić, gotowy zaczyn w ciepłe odstawić, żeby ciasto podrosło. Później dobrze wszystko zagnieść, do tortownicy przełożyć i do pieca wsadzić.

 

Nauka (Education)
Polska 2016. Reż. Emi Buchwald. Dokument. 20’
W pewnej szkole podstawowej dzieci mają nauczyć się recytacji wiersza Juliana Tuwima “Nauka”. Poetycka fraza czasem jest niezrozumiała, niektóre słowa wymagają wyjaśnienia, ale z pomocą przychodzą rodzice.

 

Trzy rozmowy o życiu (Three Conversations on Life)
Polska 2016. Reż. Julia Staniszewska. Dokument. 24’
Trudna rozmowa matki i córki. Matka – lekarka, wierząca i praktykująca katoliczka. Córka – agnostyczka, której dzieci przyszły na świat dzięki metodzie in vitro. Matka jest rozdarta między miłością do córki i wnuków a dogmatami kościoła.

 

Zagraj ze mną (Come play with me)
Polska 2016. Reż. Milena Dutkowska. Fabuła. 20’
Liza odwiedza swojego kuzyna Pola, którego nie widziała od pięciu lat. Oboje powracają do dziecinnych zabaw. Wydają się być niepokonani w swoich prowokacyjnych wyzwaniach, aż do czasu, kiedy spotykają Roberta.

 

Łączny czas: 95 minut

 

 

Organizator:
Fundacja Ad Arte
adarte.pl

Short Waves Festival
shortwaves.pl