Short Waves Festival wpływa na Wielkopolskę

Short Waves Festival wpływa na Wielkopolskę to projekt powiązany z głównym wydarzeniem organizowanym przez Fundację Edukacji Kulturalnej Ad Arte – Short Waves Festival, która poszerza działalność kulturotwórczą na terenie Poznania i Wielkopolski. Trzecia edycja projektu skupia się na promowaniu w regionie specyficznej części programu festiwalu – tematycznych programów konkursowych poświęconych filmowi tańca (Dances with Camera) oraz architekturze (Urban View).

Gala zamknięcia festiwalu, fot. Piotr Bedliński

Gala zamknięcia festiwalu, fot. Piotr Bedliński

P r o g r a m   w  P o z n a n i u:

DANCES WITH CAMERA (19-21.03.2019, Stary Browar, Słodownia+3)

Dances with Camera to międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów, których wspólnym językiem jest ruch i taniec. Program Dances with Camera jest częścią Short Waves Festival już od 6 lat, prezentując wyselekcjonowane filmy tańca z całego świata. W tegorocznym programie zaprezentowaliśmy aż 18 produkcji z 14 krajów, które konkurowały o nagrody Jury i publiczności. Wśród nich znalazły się zarówno filmy fabularne, jak i abstrakcyjne formy eksperymentalne i bardziej tradycyjne, przemawiające różnorodnymi językami filmu i choreografii. Dances with Camera to program pełen zaskakujących kontrastów — nie zabrakło w nim pozycji iskrzących humorem, ale też propozycji poważnych i skłaniających do refleksji, a przede wszystkim — bogactwa estetycznych i kinestetycznych doświadczeń.

Dances with Camera - fot. Dawid Majewski

Dances with Camera – fot. Dawid Majewski

Oprócz pokazów konkursowych, w tym roku zaprezentowaliśmy także specjalny pozakonkursowy pokaz Dances with Camera: Germany Now! (20.03.2019, Stary Browar, Słodownia+3) — wyjątkową selekcję filmów tańca autorstwa niemieckich artystów, przygotowaną we współpracy ze stowarzyszeniem TANZRAUSCHEN z Wuppertalu, oraz POOL Internationales TanzFilmFestival z Berlina.

Nagrodzone tytuły: 

Jury w składzie: Sarah Möller, Francesca Poglie i Jeannette Ginslov nagrodziło następujące filmy:
I Nagroda – 5 000 PLN Sisters, reż. Daphne Lucker, Holandia 2018
Film przedstawiający problem z elegancką wrażliwością. Praca kamery, edycja i choreografia są dobrze zintegrowane i wyrafinowane. Doskonała jakość wykonania.

II Nagroda – 3 000 PLN Competing for Sunlight: Ash, reżyseria Dagmar Dachauer, Austria 2017 Reżyser traktuje temat straty z troską i wyrafinowaną wrażliwością zarówno w medium przekazu, jak i gestu.
III Nagroda – 1 000 PLN Altera, reż. Baptiste Rouveure, Francja 2018 Film odwraca dialog między ciałami, emocjami i przestrzeniami architektonicznymi. Kamera i montaż są dobrze przemyślane, zmieniając odpowiednio emocje towarzyszące znajdywaniu inności. Dances with Camera

Nagroda publiczności – 1 000 PLN Sisters, reż. Daphne Lucker, Holandia 2018

URBAN VIEW, (21-23.03.2019, Concordia Design oraz Kino Pałacowe)

Tegoroczna selekcja Urban View podjęła tematykę przynależności do miejsca oraz postawiła pytanie, na ile świadomie konstruujemy przestrzeń wokół siebie. Podczas seansu wybraliśmy się na dokumentalne, intymne spacery szlakiem miejsc pamięci, jednocześnie starając się zdefiniować własną tożsamość miejską. Poznaliśmy także fabularne historie jednostkowych bohaterów, którzy albo dom utracili, albo wciąż go szukają pomiędzy murami zamkniętych przestrzeni. W selekcji znalazły się również eksperymentalne animacje, korzystające z medium gry komputerowej, które w nietypowy sposób poruszają problematykę miejskiej dżungli i domowego ogniska. Za pomocą unikatowych zabiegów stylistycznych, autorzy konkursowych filmów komentują kondycję współczesnych miast, analizują ich historię, a także kreują niepokojące wizje przyszłości. Do konkursu przystąpiło 8 filmów, wyprodukowanych w 10 różnych krajach. 

Nagroda Publiczności – Urban View Audience Award – 2 000 PLN Operation Jane Walk, reż. Robin Klengel i Leonhard Müllner, Austria 2018

Q&A z twórcami po pokazie Urban View - fot. Piotr Bedliński

Q&A z twórcami po pokazie Urban View – fot. Piotr Bedliński

P r o g r a m   w  W i e l k o p o l s c e:

SHORT WAVES ON TOUR (różne lokalizacje, sierpień-październik 2019)
Dwie serie objazdowych pokazów filmowych wyselekcjonowanych z programów konkursowych Dances with Camera oraz Urban View. 3 miasta w regionie ugoszczą po dwa specjalne pokazy, a każdorazowo projekcje poprzedzone będą krótkim wprowadzeniem dla publiczności dotyczącym związków kina krótkometrażowego z innymi dziedzinami sztuki.

PROGRAM:

MBWA Leszno:
20.09.2019 – Urban View
27.09.2019 –
Dances with Camera

Kino Przedwiośnie, Krotoszyn:
1.08.2019 –
Urban View 
22.08.2019 – 
Dances with Camera

Kino Komedia, Ostrów Wielkopolski:
30.09.2019
– Urban View 
30.09.2019 – Dances with Camera

WEEKEND Z ARCHITEKTURĄ W GNIEŹNIE (3-4.08, Latarnia na Wenei, Gniezno). 

Weekend z architekturą

P r o g r a m:

Duch Bauhausu, reż. Niels Bolbrinker, Thomas Tielsch, Niemcy 2018, 95 min.
Film opisuje porywającą historię Bauhausu: projektu, jego porażki i późniejszego powrotu społecznej utopii. Opowiada też historię współczesnych artystów, naukowców i architektów, którzy w analizach obecnych wyzwań odnoszą się do dorobku Bauhausu. W ten sposób historia tej niezrealizowanej architektonicznej utopii z wieloma ekscytującymi nawiązaniami, otwiera się przed nami, jednocześnie zadając pytania tak ważne w dzisiejszych czasach: jak chcemy żyć? W którą stronę zmierzamy?

Urban View – pokaz filmów krótkometrażowych poświęconych miastu, architekturze, a także lokalnej tożsamości kulturowej miejsca i przemianom miast w XXI wieku. Premierowy zestaw przygotowany przez programerów Short Waves Festival, którzy od 5 lat organizują specjalny konkurs filmowy poświęcony wyłącznie tematyce miejskiej i urbanistyce.
Wprowadzenie: Aleksandra Ławska – programmerka pokazów filmowych, Short Waves Festival

Spacer z przewodnikiem po gnieźnieńskim modernizmie.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Poznań oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Więcej informacji: www.shortwaves.pl