Short Waves Festival

SHORT WAVES FESTIVAL to najbardziej treściwy festiwal krótkiego kina w Polsce. Dotychczas odbyło się osiem edycji festiwalu. Aktualnie trwają przygotowania do kolejnej, dziewiątej edycji, która odbędzie się w dniach 21-26 marca 2017 roku.

Tegoroczna ósma edycja odbyła się pod hasłem „we are open”, oznaczającym otwartość na otaczający nas świat, ludzi i nowatorskie pomysły, zarówno pod względem tematycznym jak i formalnym.

Główny konkurs Festiwalu, Poznań Open, został otwarty dla twórców z całego świata, zyskując po raz pierwszy międzynarodowy charakter. Oprócz tego SWF to jedyne w swoim rodzaju konkursy Best of Seven, Krajowa Siódemka oraz Dances with Camera. To także wyjątkowe Random Home Cinema, czyli niepowtarzalne pokazy w prywatnych mieszkaniach Poznaniaków. Nie zabrakło także filmów z pogranicza eksperymentu i video-artu w ramach Art Shorts i Poznań Wave. W programie znalazło się również wiele ciekawych wydarzeń branżowych, realizowanych w ramach Poznań Industry Days oraz warsztatów, dedykowanych specjalistom i festiwalowej publiczności. Wielu emocji dostarczyły odbiorcom również wydarzenia odbywające się w Klubie Festiwalowym, który kilkukrotnie zmieniał swoją lokalizację, aby umożliwić uczestnikom festiwalu wielowymiarowe doświadczanie miasta.

Przełamując klasyczny format festiwalu, Short Waves Festival wychodzi poza sztywne ramy czasowe – nie ma jasno zdefiniowanego początku i końca. Na festiwal składa się wiele wydarzeń, odbywających się w trakcie całego roku i na terenie całego kraju.

 

Więcej informacji:

shortwaves.pl

facebook.com/festiwalshortwaves

 

KRAJOWA SIÓDEMKA

Nowy, ogólnopolski konkurs filmowy, odbywający się w ramach ósmej edycji Short Waves Festival. Festiwalowa publiczność wybiera w głosowaniu najlepszy krótki metraż spośród siedmiu kandydatów. Reżyser zwycięskiego filmu otrzymuje nagrodę pieniężną.

BEST OF SEVEN

Siedmiu reprezentantów, siedmiu najważniejszych festiwali krótkiego kina wybiera siedem filmów spośród tych, które w bieżącym sezonie odbywały swoją festiwalową wędrówkę po całym świecie. W ten sposób powstaje program bez ograniczeń gatunku, techniki i tematu – po prostu najciekawsze filmy w najstaranniej wyselekcjonowanym zestawie. Zwycięzcę konkursu wybiera międzynarodowe jury.

POZNAŃ OPEN

Konkurs przeznaczony dla najlepszych polskich, a od tego roku również międzynarodowych filmów krótkometrażowych. W przeciwieństwie do konkursu Krajowa Siódemka, projekcje konkursowe odbywają się wyłącznie podczas stacjonarnej, poznańskiej części Festiwalu.

Do konkursu dopuszczone są zarówno filmy fabularne, jak i dokumenty, animacje, teledyski oraz formy eksperymentalne. Na pełen program konkursu składa się kilka zestawów filmowych.  O przyznaniu 3 nagród decyduje międzynarodowe jury. Z kolei widzowie zgromadzeni na pokazach konkursowych decydują o przyznaniu nagrody publiczności.

DANCES WITH CAMERA

Ubiegłoroczny debiut w międzynarodowej, konkursowej ofercie Short Waves Festival. Do walki o nagrody jury i publiczności stają roztańczone filmy, czyli produkcje z gatunku screendance i videodance. Taniec i choreografia splatają się tutaj ze sztukami wizualnymi i filmem, zarówno w tradycyjnej jaki i eksperymentalnej formie.

O przyznaniu 3 nagród decyduje międzynarodowe jury złożone ze specjalistów w dziedzinie tańca współczesnego oraz filmu. Własną nagrodę – Dances with Camera Audience Award przyznaje publiczność uczestnicząca w pokazach konkursowych.

URBAN VIEW

Nowy konkurs na filmy dotykające różnych aspektów przestrzeni publicznej, architektury, designu i kondycji współczesnych miast. Dzięki Urban View przenosimy się do miejsc, w których padają kluczowe pytania o jakość naszego życia. To nie tylko dokumenty, ale i fabuły i animacje, które w twórczy sposób analizują relacje między ludźmi a architekturą i pozwalają przyjrzeć się tkance miejskiej z bardzo bliska.