Short Waves Festival

swf17_cover


SHORT WAVES FESTIVAL to najbardziej treściwy festiwal krótkiego kina w Polsce. Dotychczas odbyło się dziewięć edycji festiwalu. Aktualnie trwają przygotowania do jubileuszowej, 10. edycji, która odbędzie się w dniach 20-25 marca 2018 roku.

Short Waves Festival 2017

Krótko, treściwie, różnorodnie. Short Waves Festival 2017 to 9. edycja międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych, który odbył się w dniach 21 – 26 marca w Poznaniu. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było „beyond borders”, które obrazuje postępujący proces zacierania się granic pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki, a także spadek znaczenia podziału na twórców i odbiorców kultury. Motto wyraża umowność granic geograficznych we współczesnym świecie wobec zjawisk, takich jak kryzys migracyjny, negatywne konsekwencje globalizacji ekonomii czy nowe ruchy i zjawiska społeczne umocowane jedynie w rzeczywistości wirtualnej.

Short Waves Festival to sieć filmowych wydarzeń, rozproszonych w przestrzeni miejskiej. Ich trzonem były pokazy konkursowe – zestawy starannie wyselekcjonowanych filmów krótkometrażowych obejmujących cztery kategorie: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Polski, Dances With Camera i eksperymentalne unxpctd.mov. Istotnym punktem programu pozakonkursowego był w tym roku fokus na kino niemieckie, w ramach którego  zaprezentowane zostały sety filmowe z m.in: Zebra Poetry Film Festival oraz Kurzfilmtage Oberhausen, retrospektywa Christopha Girardeta oraz wystawa Matthiasa Wermke i Mischy Leinkaufa. W programie znajdą się także krótkie animacje i fabuły z zeszłorocznych nominacji oskarowych – Oscar Nominated Shorts oraz program filmów nominowanych do Europejskich Nagród Filmowych. Wśród nowych propozycji pojawiła się sekcja krótkich metraży podejmująca temat odmienności seksualnej, kulturowej i rasowej New Queer Visions.

Ważną część programu stanowiły sekcje filmowe dedykowane konkretnym grupom wiekowym, dzieciom: SWF: Familijnie oraz seniorom: program Stary Człowiek i Może. Po raz pierwszy na festiwalu pojawił się unikatowy set wideoklipów Saving Pop Culture z Kurzfilmtage Oberhausen. Nie zabrakło wydarzeń specjalnych, takich jak Kino Fusion czy Random Home Cinema, czyli słynnych już pokazów w prywatnych mieszkaniach Poznaniaków.  Podczas festiwalu odbyło się wiele spotkań i dyskusji branżowych w ramach European Short Pitch i Poznan Industry Day, w tym warsztaty projektowe i scenopisarskie. Program dopełniły afterparty w klubie festiwalowym, który w tym roku mieścił się w klubie LAS na Małych Garbarach. Wydarzenia odbyły się w kilkunastu miejscach na terenie Poznania: w kinach studyjnych, klubach i centrach kultury.