Filmowe Miasto to projekt, którego celem jest edukacja w zakresie organizacji wydarzeń audiowizualnych. Niemal dwumiesięczny program warsztatów dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych obejmował praktyczne i teoretyczne aspekty realizacji pokazów edukacyjnych i przeglądów filmowych, których efektem stają się dwa wydarzenia filmowe w dwóch lokalizacjach w Poznaniu!
Short Talk — Bunt: zaangażowanie vs rezygnacja
12.11.2019, godz. 18:00, Kino Muza
Wstęp wolny — obowiązkowe wejściówki, które można odebrać w kasie kina
Czy zawsze warto się buntować? Czy młode pokolenie może znaleźć receptę na problemy starego? Czy rezygnacja musi oznaczać ucieczkę? Jak presja otoczenia może wpływać na nasze poglądy?
W najnowszej odsłonie Short Talka, który będzie sfinalizowaniem projektu Filmowe Miasto, postaramy się zmierzyć z tymi pytaniami oraz szeregiem innych.
Short Talk to wydarzenie, w którym krzyżuje się film i żywa dyskusja, istotne współcześnie tematy z mnogością opinii, wiedza ekspercka z indywidualnymi odczuciami. Starannie wybrany film krótkometrażowy jest pretekstem do spotkania, na które zostają zaproszeni zarówno eksperci, jak i publiczność. Short Talk jest otwartą platformą do dyskusji, w której udział może wziąć każdy.
Punktem wyjścia do dyskusji będzie film “Najpiękniejsze fajerwerki ever” w reżyserii Aleksandry Terpińskiej.
(Non)Museum Shorts
13.11.2019, godz. 19:00, Dom Tramwajarza
Wstęp wolny! — obowiązują wejściówki, które można odebrać w Punkcie Info od 07.11.
Odpocznijmy nieco od wszechobecnej komercjalizacji sztuki i zanurzmy się w filmową rzeczywistość, w której połączenie krótkiego kina z tańcem, malarstwem czy rzeźbą pokaże, na jak wiele sposobów można doświadczać artystycznego świata. Spotkamy piaskowych rzeźbiarzy z ulic deszczowego Londynu, wiejską społeczność tkającą tradycyjne narzuty oraz uczniów na szkolnej wycieczce w muzeum. Wyselekcjonowane filmy dzieli bardzo wiele, łączy je jednak wiara w niepohamowaną, ludzką potrzebę piękna.
Program filmowy:
Muteum, reż. Äggie Pak Yee Lee, Estonia/Hong Kong, 4′
Niepoważna lekcja w bardzo poważnej instytucji — muzeum sztuki.
Sand Men, reż. Tal Amiran, dokument, Rumunia 2018, 14’
Próbując utrzymać swoje rodziny, trzech mężczyzn z Rumuni, tworzy piaskowe rzeźby na ulicach Londynu.
Sisters, reż. Daphne Lucker, fabuła, Holandia 2018, 15’
Trzy siostry dorastają w rozbitym domu. Są zależne od siebie i przetrwają tak długo, jak długo będą razem. Ale czy więź miłości między nimi jest wystarczająco silna, by przezwyciężyć ich ponurą rzeczywistość?
After School Knife Fight, reż. Jonathan Vinel, Caroline Poggi, fabuła, Francja 2017, 21’
Laëtitia, Roca, Nico i Naël spotykają się na ostatnią próbę swojego zespołu. Grupa niebawem przestanie istnieć, gdyż Laëtitia wyjeżdża na studia.
Still Lives, reż. Elli Vuroinen, animacja, Finlandia 2018, 6’
Still Lives to eksperymentalny film animowany, w którym muzealne artefakty z całego świata rozmyślają nad banalnymi wyzwaniami współczesnej rzeczywistości.
While I Yet Live, reż. Marris Curran, dokument, USA 2018, 14’
Pięć Afroamerykanek z Gee’s Bend w stanie Alabama wyszywa i rozmawia o miłości, religii i walce o prawa człowieka, kontynuując tym samym tradycję tworzenia wzorzystych narzut.
Program zrealizowany w ramach projektu Filmowe Miasto przy wsparciu Miasta Poznań #poznanwspiera
Organizator: Fundacja Ad Arte
Finansowanie: Miasto Poznań
Partnerzy: Kino Muza, Estrada Poznańska, Dom Tramwajarza, Inkubator Kultury Pireus, makemake, Sztos Pizza