OFF Jeżyce — kino • warsztaty • muzyka
OFF Jeżyce: Dogrywka
Pierwsza edycja OFF Jeżyc już za nami. Frekwencja i energia widzek i widzów nie tylko z naszego z fyrtla, ale i z całego Poznania przeszły nasze oczekiwania! Już myślimy o tym, by wrócic za rok z jeszcze bogatszym programem wydarzeń, a tymczasem zapraszamy na offjeżycową DOGRYWKĘ i pokaz shortów nominowanych do Oscara 2022, a w tym – nasza polska Sukienka w reż. Tadeusza Łysiaka!
• Oscar® Nominated Short Films: Filmy Aktorskie • PIĄTEK 16.09, godz. 19.30 • Zajezdnia tramwajowa przy ul. Gajowej • Wstęp bezpłatny
Oscary przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie kina. Nominacje ogłaszane są w kilkunastu kategoriach, a wśród nich również dla najlepszych filmów krótkometrażowych. Krótkie metraże najczęściej pokazywane są w zestawach po kilka produkcji – jedna wizyta w kinie to zanurzenie się w spektrum opowieści, emocji i doświadczeń wizualnych naraz! To niesamowite, inspirujące historie zaklęte w krótkiej, innowacyjnej formie.
Pokazy nominowanych do Oscara filmów krótkometrażowych to świetna okazja, by przyjrzeć się najlepszym produkcjom krótkometrażowym ostatniego sezonu, skumulowanym w jedno wyjątkowe doświadczenie filmowe.
Krótkometrażowe Filmy Aktorskie Nominowane do Oscara 2022 to pięć wyjątkowych filmów, historii i pełnokrwiści bohaterowie. Widzowie będą towarzyszyć Henrikowi, który z jakiegoś powodu za wszelką cenę musi zaśpiewać karaoke, czy Mateo, który znalazł się w sytuacji bez wyjścia (dosłownie!). Poznają pragnienia pracującej w przydrożnym motelu niskorosłej Julii, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki; lęki brytyjskiej rodziny, której spokojne życie w ułamku sekundy rozpada się na kawałki i dylematy nastoletniej Sezim z Kirgistanu, która staje przed wyborem między wolnością, a poszanowaniem tradycji.
• On My Mind, reż. Martin Strange-Hansen, Dania 2021, fabuła, 18’
Henrik chce zaśpiewać żonie piosenkę. Koniecznie dziś, koniecznie już, teraz. To kwestia życia i śmierci i… karaoke.
• Please Hold, reż. K.D. Dávila, USA 2020, fabuła, 19’
W niedalekiej przyszłości 20-letni Mateo o latynoskim pochodzeniu zostaje aresztowany przez policyjnego drona bez żadnego wyjaśnienia i trafia do w pełni zautomatyzowanego więzienia bez możliwości ucieczki. Aby ujść z życiem, będzie musiał zmierzyć się z labiryntem skomputeryzowanej biurokracji amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości i wyruszyć na poszukiwanie człowieka, który jako jedyny może wszystko naprawić.
• Sukienka, reż. Tadeusz Łysiak, Polska 2020, fabuła, 30’
Sukienka to opowieść o pożądaniu i kobiecej przyjaźni, napisana i wyreżyserowana przez studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej – Tadeusza Łysiaka. W główną rolę wcieliła się Anna Dzieduszycka, której kreacja aktorska została doceniona na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Film opowiada historię Julii, pracującej w przydrożnym motelu, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki. Długo skrywane przez kobietę pragnienia dają o sobie znać. Ale nie jest to tylko historia kobiety spotykającej mężczyznę. Julia jest fizycznie odmienna od otaczającego ją społeczeństwa. Jest niskorosła, przez co w swoim życiu doświadczyła wielu przykrości. To wbrew pozorom uniwersalna opowieść o tęsknocie bez względu na dzielące nas bariery i różnice.
• The Long Goodbye, reż. Aneil Karia, Wielka Brytania 2020, fabuła, 12’
W niedalekiej przyszłości Riz i jego rodzina muszą zmierzyć się ze światem zewnętrznym, które gwałtownie wkracza w ich spokojne życie i uporać z prawdziwymi emocjami, jakie żywi do nich ich przyszywany kraj. Opowiedziana z wyczuciem acz druzgocąca historia i przejmujący, poetycki krzyk prosto z serca. Jednym z autorów scenariusza jest nominowany do Oscara aktor Riz Ahmed, który wcielił się też w główną rolę w filmie.
• Ala Kacchu – Take and Run, reż. Maria Brendle, Szwajcaria 2020, fabuła, 38’
19-letnia Sezim chce spełnić swoje marzenie o studiowaniu w stolicy Kirgistanu. Kiedy zostaje porwana przez grupę młodych mężczyzn i zmuszona poślubić nieznajomego, jej życie rozpada się na kawałki. Odmowa jest równoznaczna z wykluczeniem ze społeczeństwa. Sezim desperacko szuka wyjścia z sytuacji, rozdarta między pragnieniem wolności a ograniczeniami, jakie narzuca jej kultura i tradycja jej własnego kraju.
Nowy festiwal filmowy w sercu Poznania!
OFF Jeżyce to lokalny festiwal filmowy skierowany nie tylko do mieszkańców Jeżyc, ale też zaproszenie dla wszystkich poznaniaków do przeżywania magii kina w lokalnym klimacie. Pierwsza edycja OFF Jeżyc odbędzie się w dniach 25–28 sierpnia 2022 pod hasłem ‘W bliskim sąsiedztwie kultury’.
W programie m.in pokazy kinowe (m.in. Film balkonowy czy Moje wspaniałe życie) w Kinie Rialto i Domu Tramwajarza , scena muzyczna (m.in koncert poznańskiego zespołu MOSTY), warsztaty (ABC pielęgnacji roślin, joga dla dzieci), przegląd krótkich metraży i konkurs teledysków lokalnych twórców i twórczyń. Wpadnijcie do serca Jeżyc, by wspólnie rozwijać dobre sąsiedzkie relacje, pasje oraz chęć ekspresji i dzielenia się własną twórczością w obszarze kultury, muzyki i filmu.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny!
Czego się spodziewać?
Wielopokoleniowe Kino Jeżyckie
Tylko dobre filmy w sąsiedzkim gronie! W klimatycznej scenerii Kina Rialto (ul. Dąbrowskiego 38), obejrzymy kino ambitne, bardzo dobre, ale zarazem lekkie, pełne humoru i ciepła – idealne na letni wieczór w towarzystwie sąsiadów, rodziny, znajomych. Trzy filmy, które cieszyły się ogromną popularnością w kinach w ostatnich latach: „Film balkonowy”, „Kedi – sekretne życie kotów” oraz „Moje wspaniałe życie”. Seanse codziennie w godzinach 20.30–22.00.
Nasi Ludzie, Nasze Zajawki
Cykl poświęcony szczególnym pasjom i zjawiskom społecznym – w tym roku tematem przewodnim będą rośliny! W ramach tej sekcji odbędą się bezpłatne zajęcia dla roślinnych zajawkowiczów, którzy są na początku swojej zielonej przygody (obowiązują zapisy). Warsztaty poprowadzi Kama Chwil, projektantka zieleni, edukatorka botaniczna, pasjonatka roślin i właścicielka nowo otwartej pracowni Czarna Ziemia (ul. Słowackiego 23) na poznańskich Jeżycach, w której szerzy wiedzę z zakresu odpowiedzialnej uprawy roślin, leczy i przesadza rośliny.
Uzupełnieniem roślinnych tematów będzie pokaz dwóch filmów z królestwa roślin. Pełnometrażowy „Poskromiony ogród” opowiada historię byłego premiera Gruzji, który rozwinął ekscentryczne hobby i kolekcjonuje stare drzewa z gruzińskiego wybrzeża. Zleca swoim pracownikom, by wyrywali je razem z korzeniami i transportowali je do jego prywatnego ogrodu. Niektóre z tych drzew są tak wysokie jak 15-piętrowe budynki. By je przesadzić, trzeba ścinać inne, usuwać kable elektryczne, czy budować nowe drogi, które przecinają plantacje mandarynek. Natomiast krótkie metraże „Poeta i roślina” to refleksja nad prawdziwą miłością, samotnością i słuchaniem siebie nawzajem.
Jeżycki Otwarty Ekran & Muza z Fyrtla
OFF Jeżyce to przede wszystkim przestrzeń dla mieszkańców, by mogli podzielić się nawzajem tym, co robią na co dzień! Przegląd twórczości lokalnych twórczyń i twórców w kontekście filmowym i muzycznym. W ramach Jeżyckiego Otwartego Ekranu zobaczymy trzy zestawy wyselekcjonowanych krótkich metraży lokalnych autorek/autorów – animacje, fabuły, dokumenty. Z kolei Muza z Fyrtla to konkurs teledysków i klipów muzycznych lokalnych twórczyń/twórców filmowych, autorek/autorów muzyki i nie tylko! Najlepszy klip głosami widzów zostanie wyróżniony nagrodą dla najlepszego teledysku w wysokości 2 000 zł!
Poranek polsko-ukraiński
Poznań przyjął w gościnę naszych sąsiadów z Ukrainy, a sporo z nich mieszka również na Jeżycach. Jednym z punktów programu OFF Jeżyc będzie Poranek polsko-ukraiński dla najmłodszych. Zapraszamy na pokaz animowanych filmów krótkometrażowych i warsztaty jogi dla dzieci!
Animacje, fabuły, przygoda – kino dla dzieci bez granic z dużą dawką pozytywnej energii, integrujące społeczność lokalną z ukraińską. Ten punkt programu powstał dzięki współpracy z Border Crossing Children Film Festival, który wystartował 2 marca, niespełna tydzień od rozpoczęcia przez Rosję ataku na Ukrainę. To pokazy filmów familijnych w ośrodkach dla uchodźców, zarówno na granicy, jak i w całym kraju. W świetle traumatycznych przeżyć kino może stać się dla dzieci małą oazą spokoju i radości, a dla matek chwilą wytchnienia. Filmy bez dialogów.
Joga dla dzieci to pełna zabawy podróż, podczas której wspólnie z dziećmi wykonujemy asany; zmieniamy się w górę, drzewo, psa… używając wyobraźni przenosimy się do bajkowego świata, gdzie czekają niezwykłe przygody, które przy dźwiękach mis i dzwoneczków dostarczą mnóstwo radości oraz odprężenia. Na zajęciach nie zabraknie również kreatywnych form ekspresji, dopasowanych do wieku i możliwości maluchów. Zajęcia poprowadzi Pola ze szkoły jogi dla dzieci Polasanka.
Klub Festiwalowy
Koncerty, set didżejskie & dancefloor w Domu Tramwajarza (ul. Słowackiego 19/21). W ramach pierwszej edycji OFF Jeżyc w piątek 26.08 zagra dla nas poznański zespół MOSTY. W ich muzyce senny szum przedmieść miesza się z miejskim gwarem, dźwięki rodzinnego stereo z odkrywaniem internetowych inspiracji, spokojna introspekcja z punk rockową ekspresją. Parkiet rozgrzeją za to sety didżejskie w wykonaniu Iwony Skv – piosenkarki, tekściarki, producentki muzycznej i dj’ki, poruszającej się w kręgu muzyki elektronicznej, znanej także szerszej publiczności jako REBEKA. Dj sety gra eklektyczne, kocha tech house, techno, oriental, ale nie stroni od Britney Spears. W sobotę 27.08 pobujamy się do setów Dj Sofy przy brzmieniach Organic House, Downtempo, minimal techno zmieszanych z nutą ezoterycznego etno oraz jazzu.
Jeżycki Otwarty Ekran
Dostaliśmy blisko 100 (!) zgłoszeń od lokalnych, poznańskich i nie tylko, twórczyń i twórców filmowych. Z dumą prezentujemy listę zakwalifikowanych tytułów, które będziemy wspólnie oglądać przez kolejne dni w Dom Tramwajarza, a po każdym z pokazów odbędzie się spotkanie z autorkami i autorami filmów. Zapraszajcie mamę, tatę, rodzeństwo, sąsiadów i do zobaczenia!
Jeżycki Ekran Otwarty I: Cienie wielkiego miasta
CZWARTEK / 25.08 / godz. 18.00 / Dom Tramwajarza
Gasną światła, w uszach dzwoni cisza, pojawia się księżyc. Sekcja ‘Cienie wielkiego miasta’ to filmy pogrążone we śnie, czasem pełnym koszmarów, częściej w niczym niezakłóconym spokoju. Pozwólcie im zabrać się w podróż wśród nocnych opowieści.
Szczury / reż. Rafał Łysak
Wielka gwiazda kina niemego w kąpieli / reż. Marcin Kozłowski, Wojciech Tadeusz Lewandowski
Match / reż. Urszula Taraszka
Dychana / reż. Zuzanna Michalska
Moje myśli mnie kiedyś zabiją / reż. Weronika Nowacka
Egzamin / reż. Dominika Stachowiak
The Humming / reż. Paweł Panfil
rats / reż. Klara Woźniak
Wesele / reż. Martyna Kopacz
Jeżycki Ekran Otwarty II: Szarańcza, reż. Piotr Klubicki
SOBOTA / 26.08 / godz. 17.00 / Dom Tramwajarza
„Szarańcza” to film dokumentujący pracę i pasje artystów przestrzeni miejskiej. Materiał to podróż przez ulice polskich i europejskich miast przy dźwiękach muzyki hip hopowej.
Graffiti to nie tylko bazgroły czy pomazane ściany, dla nas to nieodłączny element przestrzeni miejskiej, styl życia a przede wszystkim głos Naszego pokolenia. Celem dokumentu jest nie tylko sportretowanie setek akcji na pociągach i blokach, ale pokazanie tego, co miało na Nas wpływ przy tworzeniu graffiti. Chcemy opowiedzieć o naszej pasji przez pryzmat miasta i rozwiać wątpliwości – czy to wandalizm czy sztuka. Materiał to podróż przez ulice europejskich miast przy dźwiękach puszek i hip hopu. Ścieżka dźwiękowa do filmu powstała we współpracy z polskimi twórcami hip hopowymi.
Jeżycki Ekran Otwarty III: Witajcie w moim świecie
NIEDZIELA / 28.08 / godz. 18.00 / Dom Tramwajarza
Poznańscy twórcy zapraszają nas do spojrzenia ich oczami na otaczający świat, bliskich oraz relacje międzyludzkie. To filmy pełne czułości i zrozumienia, pokazujące to, o czym często na co dzień zapominamy.
Dorastaństwo / reż. Robert Kołodziejczyk
Chwila z mamą / reż. Konstancja Taraszka
dobrze cię widzieć / reż. Filip Michałek
Terra / reż. Agata Patoła
Show(er) / reż. Julia Hazuka
Dobranoc sąsiedzie / reż. Rozalia Las
Oby ciebie nie nosiła ziemia / reż. Rozalia Las
przypadek świadomości / reż. Arek Ratajczak
ART OF MOVE reż. Błażej Szydzisz
Wielopokoleniowe Kino Jeżyckie
Wielopokoleniowe Kino Jeżyckie w ramach OFF Jeżyce — kino • warsztaty • muzyka to 4 świetne filmy, kóre zgromadziły pełne sale widzów w ostatnich latach. Kino ambitne, bardzo dobre, ale zarazem lekkie, pełne humoru i ciepła. Idealne na letni wieczór w towarzystwie sąsiadów, rodziny, znajomych. Zobaczymy „Film balkonowy” o sąsiedztwie w najszczerszym wydaniu; „Kedi – sekretne życie kotów”, który rozczuli nie tylko kociarzy; nominowaną aż do dwóch Oscarów „Krainę miodu” o pszczołach gdzieś daleko w macedońskiej wiosce i ich czułej opiekunce oraz „Moje wspaniałe życie” z rewelacyjną rolą Agaty Buzek — ciepły, a zarazem dowcipny i brawurową historię kobiety, która nie chce być już grzeczną dziewczynką.
Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować.
Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. “Film balkonowy” to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?
50-letnia Hatidze mieszka ze schorowaną matką w górskiej wiosce gdzieś w Bałkanach. Nie mają dostępu do prądu ani bieżącej wody. Kobieta utrzymuje się z produkcji miodu. Nie wykorzystuje jednak pszczół, respektując przyrodę i zasadę „połowa dla mnie, połowa dla was”. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również zaczynają hodować pszczoły, ale szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Czy Hatidze uda się zmienić ich podejście? Tym bardziej, że jeden z chłopców jest wyraźnie pod jej wrażeniem…
„Kraina miodu” zdobyła liczne nagrody na całym świecie, w tym aż trzy na festiwalu w Sundance (m.in. główną Nagrodę Jury) oraz cztery na 16. Millennium Docs Against Gravity, m.in. Nagrodę Banku Millennium. Film otrzymał dwie nominacje do Oscara® za 2019 r. w kategoriach Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Film Międzynarodowy
Może i wspaniałe, ale czy na pewno moje? Z takim pytaniem mierzy się Joanna (Agata Buzek), bohaterka komedii obyczajowej Łukasza Grzegorzka („Kamper”, „Córka trenera”). Troskliwa córka, wyluzowana matka, lubiana nauczycielka, żona, z którą można konie kraść – w każdej z tych ról wypada doskonale. I w żadnej z nich od dawna nie czuje się sobą. Dlatego „Jo” prowadzi podwójne życie, ma tajemnicę, którą nie dzieli się z nikim. Bo gdyby ktoś się dowiedział, byłby to koniec wszystkiego, co w jej świecie wydaje się takie „wspaniałe”.
Muza z Fyrtla
Muza z Fyrtla w ramach OFF Jeżyce to konkurs teledysków i klipów muzycznych lokalnych twórczyń/twórców filmowych, autorek/autorów muzyki i nie tylko! Jury w składzie jury w składzie Iwona Skwarek – piosenkarka, tekściarka, producentka muzyczna i dj’ka; Marcin Kostaszuk – Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Miasta Poznań i Piotrek Klubicki – poznański producent i reżyser; przyznają nagrodę dla najlepszego teledysku w wysokości 2 000 zł!
Do Muzy z Fyrtla zakwalifikowało się 10 projektów muzycznych, które pochodzą z naszego, jak nazwa wskazuje, fyrtla. Duma, że mamy w Poznaniu tyle zdolnej wiary!
fontAnna i Balbina Płot
Poranek polsko- ukraiński / Польсько-український ранок
Poznań przyjął w gościnę naszych sąsiadów z Ukrainy, a sporo z nich mieszka również na Jeżycach. Jednym z punktów programu OFF Jeżyce — kino • warsztaty • muzyka będzie Poranek polsko-ukraiński dla najmłodszych. Już w niedzielę zapraszamy na pokaz animowanych filmów krótkometrażowych i warsztaty jogi dla dzieci!
Poranek polsko-ukraiński w ramach OFF Jeżyce
Niedziela, 28.08
11:00–12:00 Warsztaty jogowe dla dzieci z Polasanka
12:00–13:00 Pokaz filmowy — czas trwania programu: 44 minuty
Dom Tramwajarza, WSTĘP BEZPŁATNY!
Animacje, fabuły, przygoda — kino dla dzieci bez granic z dużą dawką pozytywnej energii, integrujące społeczność lokalną z ukraińską. Ten punkt programu powstał dzięki współpracy z Border Crossing — Children’s Film Festival, który wystartował 2 marca, niespełna tydzień od rozpoczęcia przez Rosję ataku na Ukrainę. To pokazy filmów familijnych w ośrodkach dla uchodźców, zarówno na granicy, jak i w całym kraju. W świetle traumatycznych przeżyć kino może stać się dla dzieci małą oazą spokoju i radości, a dla matek chwilą wytchnienia. Filmy bez dialogów.
Joga dla dzieci to pełna zabawy podróż, podczas której wspólnie z dziećmi wykonujemy asany; zmieniamy się w górę, drzewo, psa… używając wyobraźni przenosimy się do bajkowego świata, gdzie czekają niezwykłe przygody, które przy dźwiękach mis i dzwoneczków dostarczą mnóstwo radości oraz odprężenia. Na zajęciach nie zabraknie również kreatywnych form ekspresji, dopasowanych do wieku i możliwości maluchów.
Познань прийняла наших сусідів-українців, багато з яких проживають у його районній частині — Єжицях. Одним із пунктів програми «OFF Jeżyce» буде польсько-українскький ранок для наймолодших із нас. Ми запрошуємо на показ короткометражних анімаційних фільмів та майстер-класи з йоги для діточок!
Польсько-український ранок в рамках «OFF Jeżyce» буде проведений:
Неділя, 28 серпня.
11:00–12:00 — майстер-класи з йоги для дітей Polasanka.
12:00–13:00 – кінопоказ — Тривалість програми: 44 хв.
Місце зустрічі – Dom Tramwajarza, вул. Słowackiego 19/21, 60–702.
ВХІД ВІЛЬНИЙ!
Анімація, фантастика, пригоди — кіно для дітей без кордонів з великою часткою позитивної енергії, інтегруючи місцеву громаду в українську. Цей пункт програми створено завдяки співпраці з «Border Crossing Children Film Festival», який стартував 2 березня цього року, менш ніж через тиждень після нападу Росії на Україну. Це покази сімейних фільмів у центрах для біженців, як на кордоні, так і по всій країні. У світлі травматичних переживань кіно може стати маленьким оазисом спокою та радості для дітей і моментом перепочинку для матерів. Фільми без діалогів.
Йога для дітей – це весела подорож, де ми виконуємо асани з дітьми; ми змінюємось, дерево, собака… за допомогою нашої уяви ми переносимося у казковий світ, де чекатимуть незвичайні пригоди, які під звуки мисок і дзвіночків подарують багато радості та відпочинку. Заняття також включатимуть творчі форми самовираження, адаптовані до віку та можливостей дітей.
Organizatorami OFF Jeżyc są Rada Osiedla Jeżyce w Poznaniu, Fundacja Edukacji Kulturalnej Ad Arte oraz Short Waves Festival. Projekt współfinansowany przez Miasto Poznań i Radę Osiedla Jeżyce w Poznaniu. Partnerami wydarzenia są Dom Tramwajarza, Fundacja Pana Gara, Winobramie i Fajrant Jeżycki.
Pomysłodawca: Krzysztof Koch
Koncepcja programowa: Szymon Stemplewski
Koordynatorka Projektu: Maria Trzeciak
Promocja + social media + teksty programowe: Karolina Sienkiewicz
Identyfikacja graficzna: Julia Borzucka
Projekty graficzne: Maria Barańczyk
Tłumaczenia + obieg kopii: Michał Tomaszewski
Program filmowy:
Nasi ludzie, nasze zajawki + Wielopokoleniowe Kino Jeżyckie: Aleksandra Ławska
Jeżycki Otwarty Ekran + Muza z Fyrtla: Ada Skórnicka + Przemek Murawski
Poranek Polsko-Ukraiński: Border Crossing – Children’s Film Festival, Dagmara Krasińska