ART OF LIFE
Inspirujące biografie najciekawszych artystów z różnych dziedzin sztuki
12.07–30.08, godz. 21:00, wstęp wolny!
Inspirujące, oryginalne, niezwykłe. Takimi słowami można opisać historie artystów, którym przyjrzymy się w czasie letniego przeglądu filmów ART OF LIFE. W plenerowych warunkach Przystani Sztuki przy dziedzińcu Concordia Design zobaczymy najciekawsze filmy biograficzne, dokumentalne, czy inspirowane prawdziwymi wydarzeniami filmy fabularne ostatnich lat, ukazujące jak przeplatają się życie i sztuka ikonicznych przedstawicieli współczesnej kultury. Nie ważne, czy artyści zajmują się tańcem, performansem czy sztukami wizualnymi — twórcza praca wypełnia ich codzienność i dyktuje niepowtarzalny styl życia, przedstawiony na ekranie za pomocą świeżego języka filmu.
PROGRAM:
12.07.2018 FILM
Więcej niż Bergman, reż. Hynek Pallas, Jane Magnusson, Szwecja 2013, dokument, 106 min.
Biografia najwybitniejszej postaci skandynawskiego kina – Ingmara Bergmana. Reżyser do dziś stanowi prawdziwy wzór dla wielu twórców, a jego filmy uznawane są za artystyczne arcydzieła. W filmie „Więcej niż Bergman” widzowie zobaczą ujęcia nakręcone w legendarnym domu Bergmana na wyspie Fårö, gdzie przed kamerą swoje wypowiedzi na temat artysty kierowali współcześni reżyserzy oraz aktorzy, między innymi: Woody Allen, Ridley Scott, Michael Haneke, Martin Scorsese czy Lars von Trier. Projekcja zrealizowana we współpracy z Ambasadą Szwecji w Polsce.
19.07.2018 PERFORMANCE
Marina Abramović — artystka obecna, reż. Matthew Akers, USA 2012, dokument, 99 min.
Marina Abramović — ikona body artu i performance’u — jest supergwiazdą świata sztuki. Córka jugosłowiańskich partyzantów, od 20 lat mieszka w Nowym Jorku, od 40 lat poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom, a widzów/uczestników swoich dzieł wprowadza w różne stany emocjonalne. Artystka konsekwentnie redefiniuje to, czym jest i czym może być sztuka współczesna, a jej narzędziem jest własne ciało, którego granice i wytrzymałość bezwzględnie testuje.
26.07.2018 MUZYKA
Frank, reż. Lenny Abrahamson, Wielka Brytania, Irlandia 2014, fabuła, 94 min.
Młody i ambitny muzyk Jon dołącza do ekscentrycznego zespołu, którego liderem jest tajemniczy Frank. Każdy chciałby go bliżej poznać, jednak nie jest to takie proste. Frank chowa bowiem twarz pod wielką maską, której nigdy nie zdejmuje – ani przed fanami, ani przed najbliższymi. Co chce ukryć ten niezwykły człowiek i genialny muzyk? Czy komuś uda się odkryć jego tajemnicę i prawdziwe oblicze?
9.08.2018 SZTUKI WIZUALNE
Shirley. Wizje rzeczywistości, reż. Gustav Deutsch, Austria 2013, fabuła, 89 min.
Edward Hopper fascynował pisarzy, reżyserów i muzyków, ćmy barowe i bardów nocnego życia. Był malarzem nowoczesności — portretował życie w wielkim mieście. Obrazy Hoppera intrygują, bo są psychologicznymi zagadkami, zatrzymanymi kadrami z sytuacji, które za chwilę mają się rozegrać, albo właśnie się wydarzyły. Reżyser opowiada historię Ameryki i jej mieszkańców, odwołując się do obrazów Edwarda Hoppera. Opowieść zamknięta jest w monologach wewnętrznych tytułowej Shirley.
23.08.2018 FILM
Pasolini, reż. Abel Ferrara, Francja, Belgia, Włochy 2014, fabuła, 89 min.
Kontrowersyjny reżyser Abel Ferrara składa hołd jednemu z mistrzów włoskiego kina. Pasolini sytuuje się daleko od konwencjonalnej biografii. Film jest rekonstrukcją ostatnich godzin życia twórcy Dekameronu. Bohatera poznajemy w momencie, gdy skończył realizację skandalizującego Salo, czyli 120 dni Sodomy i przymierza się już do prac nad nowym filmem.
30.08.2018 TANIEC
Mr. Gaga, reż. Tomer Heymann, Izrael, Szwecja, Niemcy, Holandia 2015, dokument, 103 min.
Film opowiada o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela – Batsheva Dance Company. Reżyser Tomer Heymann towarzyszył artyście przez 8 lat, aby ukazać jego życie i niezwykłą ewolucję jako tancerza, twórcy i człowieka. Heymann rejestrował zarówno jego życie prywatne, przebieg prób zespołu, jak i zajęcia z opracowanego przez Naharina języka ruchu – GAGA – umożliwiającego każdemu wyrażenie swoich emocji poprzez taniec.
12,19, 26.07 oraz 9,23,30.08, godz. 21:00, wstęp wolny na wszystkie projekcje.
Przystań Sztuki, ul. Roosevelta 22, Poznań.
Organizator: Concordia Design / Fundacja Ad Arte.
Partnerzy: Honda, Hyundai, Volvo, Peugeot, Jaguar, Land Rover, School of Form, Short Waves Festival, CRM, Antistatic, DKF Arte, Ondre.
Patronat medialny: Kultura.poznan.pl, Lokalny Fyrtel, Bliżej Ekranu, Kontra TV, Cinemaciej.
Więcej informacji: Wydarzenie na Facebooku.