KINO W DZIAŁANIU:
seans z Polityką Społeczną UEP
Wykluczenie społeczne, procesy migracyjne, prekaryzacja rynku pracy, suburbanizacja — co tak naprawdę oznaczają te terminy z obszaru polityki społecznej? Jak twórcy filmowi odnoszą się do różnorodnych zjawisk zachodzących we współczesnym świecie? Czy film może uwrażliwiać nas na kwestie społeczne? Na te i inne pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź w ramach projektu KINO W DZIAŁANIU: seanse z Polityką Społeczną UEP.
KINO W DZIAŁANIU to inicjatywa, której celem jest prezentacja najlepszych zaangażowanych społecznie filmów krótkometrażowych połączona z żywą dyskusją z udziałem zaproszonych gości. Dobrane tematycznie produkcje z całego świata będą pretekstem do rozmowy uczestników pokazu oraz ekspertów z danej dziedziny. Wydarzenia będą miały otwarty charakter — obowiązuje wstęp wolny na wszystkie projekcje.
KINO W DZIAŁANIU to nowy edukacyjny projekt Fundacji Ad Arte, organizatora Short Waves Festival oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
7.06.2017, godz. 18:00
Kino Rialto, wstęp wolny
KINO W DZIAŁANIU 4# Deficyt mieszkaniowy
W Polsce zmagamy się z problemem niedoboru mieszkań. Jak żyjemy w mieście? Jaki wpływ mają warunki mieszkaniowe na jakość życia? Jak rozwijają się współczesne miasta? Czy deficyt mieszkań można rozwiązać w sposób systemowy?
Program filmowy:
Lokatorki
reż. Klara Kochańska, fabuła, Polska 2015, 30 min.
Justyna, samotna trzydziestoparolatka, mimo ryzyka jakie się z tym wiąże, kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka. Sen Justyny o własnym miejscu spełni się jako koszmar…
Small Room Syndrome
reż. Natalia Wilk, eksperyment, Polska 2014, 4 min.
Small Room Syndrom, czyli polska ciasnotowa wspólnota mieszkaniowa. Tańczą w mieszkaniu, gdzie zawsze ktoś obserwuje. Ktoś jest obok. Kawy nie można się spokojnie napić. Wykąpać- nie da się. Marzyć o chwili samotności. Nauczyć się w tym wszystkim poruszać. Tak żeby było ergonomicznie. Żeby nie wadzić resztką prywatności innym prywatnościom.
Superjednostka
reż. Teresa Czepiec, dokument, Polska 2014, 20 min.
Superjednostka to ogromny blok mieszkalny zaprojektowany jako “maszyna do mieszkania”. Na 15 kondygnacjach budynku może mieszkać nawet 3 tysiące ludzi. Winda zatrzymuje się co 3. piętro więc mieszkańcy, żeby dojść do swoich mieszkań, muszą pokonać prawdziwy labirynt korytarzy i schodów. 762 drzwi do mieszkań i 762 historie. My otwieramy tylko kilka z nich.
Łączny czas pokazu: 54 minuty
Po pokazie zapraszamy do dyskusji z udziałem gości:
dr Zuzanna Rataj
Pracuje jako adiunkt w Katedrze Socjologii i Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na tematach związanych z ubóstwem mieszkaniowym i mieszkalnictwem społecznym w Polsce i Europie Zachodniej. Prywatnie mama dwójki dzieci i biegaczka z zamiłowania.
dr Katarzyna Suszyńska
Pracuje jako adiunkt w Katedrze Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W swojej pracy badawczej podejmuje tematy związane z mieszkalnictwem społecznym w Polsce i Europie Zachodniej. Miłośniczka kultury skandynawskiej, w szczególności kina duńskiego.
10.05.2017, godz. 18:00
Kino Rialto, wstęp wolny
KINO W DZIAŁANIU 3# Współczesna rodzina
Współczesna rodzina zmaga się z wieloma trudnościami wynikającymi z dynamicznych zmian demograficznych. Jak pogodzić opiekę nad bliskimi z pracą zawodową? Czy sprawiedliwie dzielimy się obowiązkami domowymi? Dlaczego praca opiekuńcza wciąż tradycyjnie jest przypisywana kobietom? Jaka czeka nas przyszłość w kontekście opieki nad seniorami?
Program filmowy:
How was your day? / Jak minął dzień?
reż. Damien O’Donnell, fabuła, Irlandia 2015, 14’
Kobieta spodziewa się narodzin długo wyczekiwanego dziecka. Diagnoza o niepełnosprawności dziewczynki sprawi, iż matka będzie musiała zmierzyć się z własnymi uprzedzeniami i sprostać wielu nowym wyzwaniom podyktowanym przez codzienność.
The Simple Things / Proste Sprawy
reż. Alvaro Anguita, fabuła, Chile 2015, 26’
Penelope jest urzędniczką, która mieszka z matką cierpiącą na Alzheimera. Któregoś dnia spotyka Ulisesa, staruszka, który stracił pamięć i dokumenty. Przekonuje go, że jest jej ojcem i musi wrócić do domu, by zająć się swoją żoną.
Alfred
reż. Michael Podogil, mokument, Austria 2015, 7’
Standardowa opieka nad seniorami to już przeszłość: Alfred to robot, który doskonale zastępuje pracę pielęgniarzy. Robo-opiekun potrafi nawet grać w szachy i opowiadać żarty. W tym zabawnym mokumencie zmierzymy się z wizją przyszłości, która niebawem może dotyczyć nas wszystkich.
Łączny czas pokazu: 47 minut
Po pokazie zapraszamy do dyskusji z udziałem gości:
dr Paweł Łuczak
Pracuje jako adiunkt w Katedrze Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Realizował projekty badawcze dotyczące opieki nad osobami niesamodzielnymi w Europie Środkowo-Wschodniej z punktu widzenia relacji międzypokoleniowych.
Joanna Kowalska-Andrzejewska
Prezeska Fundacji Rozwoju Motylarnia, której misją jest inicjowanie, prowadzenie oraz promowanie wszelkich działań na rzecz kreowania bezpiecznego środowiska, w którym dzieci i dorośli mają możliwość jak najpełniejszej realizacji swojego potencjału.
26.04.2017, godz. 18:00
Kino Rialto, wstęp wolny
KINO W DZIAŁANIU 2# Jakość pracy
W czasach najniższego bezrobocia od wielu lat czas na zwrócenie uwagi na jakość pracy. Jakie są warunki pracy ludzi młodych? W jakim stopniu praca dostępna na rynku odpowiada ich umiejętnościom, doświadczeniom i oczekiwaniom? Czy w miejscu pracy możemy liczyć na dalszy rozwój zawodowy i osobisty?
Program filmowy:
Caramel Sur
prise, reż. Fairouz M’Silti, fabuła, Francja, 2016, 20 min.
Mawena jest menadżerką Caffè Cozy. Kawiarnia nie radzi sobie najlepiej, więc dziewczyna jest pod dużą presją sieci zarządzającej lokalem. Kiedy dwóch nowych pracowników przybywa na szkolenie, Mawena będzie musiała stawić czoła kolejnym, nieoczekiwanym wyzwaniom.
The Employment, reż. Santiago Grasso, animacja, Argentyna, 2008, 8 min.
Animowana wizja świata, w którym nie istnieje bezrobocie. Film nagrodzony na ponad 200 międzynarodowych festiwalach filmowych.
Meat, reż. Michael Forstein, fabuła, USA, 2015, 16 min.
Darren studiuje antropologię i ma głowę pełną marzeń. Zdesperowany brakiem pracy, zgadza się na dzień próbny w firmie zajmującej się sprzedażą bezpośrednią.
Łączny czas pokazu: 44 minuty
Po pokazie zapraszamy do dyskusji z udziałem gości:
Bogna Frąszczak — dyrektorka Wielkopolskiego Obserwatorium Rynku Pracy, doradca zawodowy.
dr Dominik Buttler
Pracuje jako adiunkt w Katedrze Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i europejskim projekcie badawczym „Negotiate: Overcoming early job-insecurity in Europe” dotyczącym zjawiska niepewności zatrudnienia osób młodych w Europie. Specjalizuje się w ekonomii pracy, edukacji i dobroczynności.
24.03.2017, godz. 18:00
Centrum Amarant, wstęp wolny
KINO W DZIAŁANIU 1# Migracje zarobkowe
Dlaczego ludzie wyjeżdżają do pracy za granicę? Co to w praktyce oznacza dla ich bliskich? Jakie są społeczne koszty migracji zarobkowych?
Obywatele państw członkowskich UE mogą korzystać ze swobody podróżowania, przemieszczania się i podejmowania zarobkowej w obrębie granic wewnętrznych UE. Zmiana miejsca zamieszkania w celach zarobkowych przez wiele osób traktowana jest jako szansa na dalszy rozwój zawodowy bądź możliwość zapewnienia sobie i najbliższym godnego życia. Według danych szacunkowych w 2014 roku 1,3 mln obywateli państw należących do UE imigrowało do innego państwa członkowskiego. W praktyce ta liczba może być znacznie wyższa, gdyż procesy migracyjne trudno jest mierzyć. Podobnie trudno o jednoznaczną ocenę tego procesu z punktu widzenia osób migrujących, gdyż grupa ta jest bardzo zróżnicowana. Wiele osób odnosi sukces w nowym środowisku. Z drugiej strony, dobrze udokumentowane są przypadki trudnej sytuacji mieszkaniowej imigrantów, którzy osiedlają się w dzielnicach miast bez wystarczającej infrastruktury usług społecznych.
Program filmowy:
Departure, reż. Jack Rawlins, dokument UK 2014, 9 min
Film udziela głosu wykształconym imigrantom wykonujących pracę poniżej swoich kwalifikacji w Exeter w Wielkiej Brytanii.
The World We Live In, reż. Hanna Fisher, dokument, Niemcy 2016, 17 min
ŚWIAT, W KTÓRYM ŻYJEMY, to częściowo animowany dokument portretujący pracowników najemnych z Europy Środkowo-Wschodniej, których nierzadko dotyka wyzysk, bezrobocie i bezdomność.
Import, reż. Ena Sendijarevic, fabuła, Holandia, 2016, 16 min
Młoda bośniacka rodzina mieszka w niewielkiej wiosce w Holandii. Ich codzienne próby ułożenia sobie życia w nowym miejscu są często naznaczone absurdem i skłaniają do refleksji nad kondycją współczesnej Europy.
Łączny czas: 42 minuty
Po pokazie zapraszamy do dyskusji z udziałem prof. dr hab. Macieja Żukowskiego, Rektora UEP.
prof. dr hab. Maciej Żukowski
Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu; ekspert w zakresie systemów emerytalnych oraz migracji zarobkowych w UE; pracuje w Katedrze Pracy i Polityki Społecznej; jeden z tłumaczy na język polski książki N. Barra „Ekonomia polityki społecznej”, która ukazała się w 2016 roku; na kierunku polityka społeczna prowadzi zajęcia z Polityki społecznej w Unii Europejskiej
Organizator:
Fundacja Ad Arte / Short Waves Festival
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Więcej informacji o kierunku Polityka Społeczna UEP:
http://bit.ly/2kDGe0o
HARMONOGRAM POKAZÓW:
24.03.2017, godz. 18:00
Centrum Amarant
26.04.2017, godz. 18:00
Kino Rialto
10.05.2017, godz.18:00
Kino Rialto
7.06.2017, godz. 18:00
Plenerowy finał projektu — więcej informacji wkrótce